warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

co-warto-zabrac-na-rejs

BAGAŻE

Słynne worki marynarskie wymyślono nie bez powodu!  Na żadnym statku nie ma miejsca w nadmiarze. Dlatego pakujemy się najchętniej do miękkich toreb, które łatwo będzie po opróżnieniu zwinąć i schować. Zdecydowanie unikamy walizek, kufrów oraz plecaków ze stelażami! Na jachcie jest dużo szafek i miejsca na rozpakowanie rzeczy osobistych nie powinno zabraknąć.

BEZPIECZEŃSTWO

  1. Do morza podchodzimy z szacunkiem.
  2. Absolutnie nie wyskakujemy na własną rękę za burtę! Wejście do wody możliwe jest wyłącznie w odpowiednich miejscach, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa i zawsze za zgodą skippera.
  3. Zawsze stosujemy zasadę “jedna ręka dla mnie, jedna dla jachtu”
  4. Podczas trudniejszych warunków pogodowych nie wychodzimy poza kokpit/sterówkę bez zgody skippera i bez zastosowania środków ostrożności (pas bezpieczeństwa wpięty do liny).
  5. Nie ulegamy panice nawet w sytuacjach, które wydają nam się trudne lub niebezpieczne.
  6. Stosujemy się zawsze do komend skippera.

CHOROBA MORSKA

Podczas falowania niekiedy pojawiają się objawy choroby morskiej (nudności, senność, ból głowy itp.), które później przechodzą. Podczas ciągłej żeglugi okres aklimatyzacji wynosi zwykle 1-3 dni, po czym wrażliwość na falowanie zwykle przechodzi całkowicie. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna – niektóre osoby nie chorują w ogóle, u innych okres przyzwyczajenia się do falowania jest dłuższy.

Jeśli nie znasz swojej wrażliwości na chorobę morską, najlepiej zasięgnij rady u lekarza i ewentualnie zaopatrz się w odpowiednie środki.

KTO MOŻE ŻEGLOWAĆ

Każdy! Żeby żeglować ze mną nie musisz mieć stopni ani umiejętności żeglarskich. Przed rozpoczęciem rejsu otrzymasz dokładną instrukcję dotyczącą bezpieczeństwa i zasad przebywania na jachcie. Jeśli zechcesz, przeszkolę Cię z różnych aspektów żeglowania w teorii i praktyce.

ŻEGLUGA NOCNA

Zasadniczo żeglujemy przez kilka godzin w ciągu dnia, a na noc  wchodzimy do portu lub też rzucamy kotwicę w bezpiecznej zatoce. Ale jeśli zechcemy, względnie jeśli będzie tego wymagać trasa, pożeglujemy też w nocy.

PIENIĄDZE

Na rejs polecam zabrać ze sobą gotówkę w EUR kupioną w kraju (ok. 150-160 EUR powinno wystarczyć). W związku z zadłużeniem greckich banków, Grecy masowo podejmują gotówkę z bankomatów (obywatele Grecji mają limit do 60 EUR/ dzień). Natomiast obsługa klientów banków zagranicznych nie ulega zmianie (nie mają wyznaczonego limitu wypłat). Na Cykladach dostęp do bankomatów może być utrudniony.  Przy dokonywaniu transakcji, bardziej korzystna jest płatność kartą, choć nie jest to zasada. Dlatego też, zapoznajcie się z wysokością prowizji pobieraną przez wasz bank.

ZAKUPY

W niedziele supermarkety i sklepy są w Grecji zamknięte!

POGODA

W sezonie letnim w Grecji pogoda sprzyja zazwyczaj spokojnemu żeglowaniu, choć potrafi być też bardzo zmienna. Podczas naszych rejsów unikniemy wypływania w morze gdy prognoza będzie niepewna i w razie potrzeby uzależnię trasę od warunków lub też spędzimy więcej czasu w porcie lub osłoniętej zatoce.

POSIŁKI

Zakupy spożywcze robimy wspólnie w porcie zaokrętowania korzystając z kasy jachtowej. Brakujące produkty w tym: świeże warzywa i owoce, nabiał, pieczywo, wodę, alkohol uzupełniamy na bieżąco na wyspach. Podczas żeglugi i na postoju w portach posiłki przygotowywać będziemy na jachcie, gdyż ograniczy to koszta. Będzie także możliwość zjedzenia regionalnych przysmaków w restauracjach 😉

PRĄD NA JACHCIE

Każdy jacht wyposażony jest w instalację na 12 V. Prąd o napięciu 220 V jest dostępny po podłączeniu jachtu do instalacji elektrycznej na brzegu w marinie. Podczas żeglugi jest możliwość ładowania urządzeń elektrycznych, ale tylko podczas pracy silnika.

SPRZĄTANIE

Na jachcie każdy dba o porządek, zwłaszcza w swoich własnych rzeczach. Po zakończeniu rejsu wszyscy uczestniczą w posprzątaniu całego jachtu dla kolejnej grupy lub – jeśli jest to wcześniej ustalone – wnoszą opłatę za sprzątanie.

WACHTY

Jeżeli będzie wystarczająco dużo wykwalifikowanej załogi, będzie możliwość wystawienia 2 wacht.

ZABIERAMY ZE SOBĄ

Trzeba koniecznie wziąć ze sobą

Należy też zabrać

ZWIEDZANIE

Grecja i Hiszpania oferują nam mnóstwo skarbów kultury, w tym nieocenionych zabytków, ale także i bogactwo krajobrazów i ciekawych miejscowości. Dlatego program rejsu dostosuje do gustów i życzeń całej załogi. W wielu miejscach można wypożyczyć samochód lub (za niewielkie pieniądze) skuter. Będzie więc można odwiedzić ciekawe miejsca położone dalej od portu.

FAQ

Czy na rejs mam zabrać uprawnienia żeglarskie i sportową książeczkę żeglarską ?

Jeżeli jesteś posiadaczem patentu żeglarskiego wydanego przez PZŻ, zabierz go ze sobą. Będzie on potrzebny do wystawienia opinii z rejsu po jego zakończeniu. Sportowa książeczka żeglarska nie jest dokumentem poświadczającym odbycie stażu morskiego i nie ma obowiązku jej wyrabiania. Warto natomiast być jej posiadaczem by śledzić swoją „żeglarską karierę”

Jak dostać się z lotniska w Atenach do Mariny Alimos (Kalamaki) ?

Transport z Lotniska Athens International Airport „Eleftherios Venizelos” do Mariny Alimos (dzielnica Kalamaki)

http://www.oasa.gr/xmap.php?id=px96&lang=en
https://www.google.com/…/data=!3m1!1e3!4m6!1m3!3m2!1s0x0:0x…

Wsiadacie spod lotniska w linię X96 Kierunek AEROLIMENAS ATHINON (TERMA) po grecku ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΤΕΡΜΑ)

Przystanek początkowy: VENIZELOY po grecku ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
Przystanek końcowy: 1η KALAMAKIOY po grecku 1η ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

Wysiadacie na 9 przystanku !
Koszt przejazdu: 5 EUR

Marina znajduje się w dzielnicy Kalamaki i nazywa się Alimou lub Kalamaki.
-autobus X96 ( koszt biletu to ok. 5 euro). Pirsy nr. 1,2,3,4,5,6, znajdują się bliżej przystanku „1”,obok hotelu Poseidon. Pirsy  7,8,9 znajdują na wysokości przystanku „2” za Pizzą Hut.

Marina_Alimou_plan

Jak dostać się z mariny do centrum Aten?

Dostaniecie się tramwajem nr.5. Cel podróży to Syntagma Square, ostatni przystanek. Jeżeli Chcecie dostać się w okolice Akropolu to możecie podjechać metrem jedna stację na Monastiraki, lub tez przejść się na nogach do stacji (ok. 10 min.)
Bilety na tramwaj są do kupienia w automatach na stacji. (Uwaga: tylko monety!)
W Grecji bilety są półtoragodzinne i można z nich korzystać, niezależnie czy jedziemy tramwajem czy metrem (skasowane na stacji metra utrzymują ważność również na jazdę tramwajem).

Czy jadąc za granicę potrzebuję wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) ?

Mam zabrać paszport czy dowód osobisty ?

Możesz zabrać jeden lub drugi dowód tożsamości !

Ważne jest aby zabrać dokładnie ten dokument, którego numer podajcie w polisie ubezpieczeniowej, karcie pokładowej, liście załogi (dokument potrzebny dla mnie), i najważniejsze, z którym przekraczacie granice. Jeżeli decydujesz się na paszport – musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty zakończenia podróży.

Czy na jachcie jest dostęp do Wi-Fi ?

Wielu armatorów udostępnia takie możliwości, za dodatkową opłatą lub bezpłatnie, o szczegóły zapytaj skippera

Czy potrzebuję zabierać ze sobą pościel, śpiwór i ręczniki?

Pościel jest na jachcie,  czasami także i ręczniki i koce. Jednakże polecam zabrać ze sobą własny ręcznik

Czy w Grecji można nurkować?

Nurkowanie nie jest dozwolone bez licencjonowanego przewodnika. To trudne i niebezpieczne oraz grożą za to wysokie kary, szczególnie jeżeli spróbujemy zabrać i wywieźć antyczne przedmioty. Możliwe jest snorkeling (potoczna nazwa pływania i nurkowania powierzchniowego najwyżej do paru metrów). Wyławianie przedmiotów z dna jest zabronione.


loading
×